+
A COMPANY MAKES FOUR JUICE PRODUCT USING ORANGE, GRAPEFRUIT AND PINEAPPLE JUICE.

A COMPANY MAKES FOUR JUICE PRODUCT USING ORANGE, GRAPEFRUIT AND PINEAPPLE JUICE.

Rating:
Rating
(0)
Author: Christine Farr
Description:

http://theperfecthomework.com/a-company-makes-four-juice-product-using-orange-grapefruit-and-pineapple-juice/

A company makes four juice product using orange, grapefruit and pineapple juice.Product Retail Price per QuartOrange Juice $1.00Grapefruit Juice $0.90Pineapple Juice $0.80All-in-one Juice $1.10The all-in-one juice has equal parts of orange, grapefruit and pineapple juice. Each product is produced in a one-quart size (there are four quarts in a gallon). On hand are 400 gallons of orange juice, 300 gallons of grapefruit juice and 200 gallons of pineapple juice. The cost per gallon is $2.00 for orange juice, $1.60 for grapefruit juice and $1.40 for Pineapple juice.In addition, the manager wants grapefruit juice to be used for no more than 30 percent of the number of containers produced. She wants the ratio of the number of containers of orange juice to the number of containers of pineapple juice to be at least 7 to 5?A. Formulate a linear programming model to determine how many containers of each product to produce tomorrow to maximize profits.B. Solve the model Using Excel Solver.

(more)
See More
Try a College Course Free

Sophia’s self-paced online courses are a great way to save time and money as you earn credits eligible for transfer to over 2,000 colleges and universities.*

Begin Free Trial
No credit card required

25 Sophia partners guarantee credit transfer.

221 Institutions have accepted or given pre-approval for credit transfer.

* The American Council on Education's College Credit Recommendation Service (ACE Credit®) has evaluated and recommended college credit for 20 of Sophia’s online courses. More than 2,000 colleges and universities consider ACE CREDIT recommendations in determining the applicability to their course and degree programs.

Tutorial