+
IT COST A CONTRACTOR $9,765 TO MANUFACTURE THEIR FIRST UNIT.

IT COST A CONTRACTOR $9,765 TO MANUFACTURE THEIR FIRST UNIT.

Rating:
Rating
(0)
Author: Christine Farr
Description:

http://theperfecthomework.com/it-cost-a-contractor-9-765-to-manufacture-their-first-unit-the-company-expects-to-experience-an-82-unit-learning-curve/

It cost a contractor $9,765 to manufacture their first unit. The company expects to experience an 82% unit learning curve. Estimate the cost of the 7th unit. (Round intermediate calculations to 4 decimal places)
Possible answers:$ 7,615$ 8,593$ 6,821$ 5,594
 
2. Given the following information, determine the equation for the unit formulation. (Round intermediate calculations to 4 decimal places)
Unit Number (X)

Unit Cost (Y) $

1

800.00

2

568.00

3

464.88

4

403.28

Possible answers:Y = (800)(X) -0.4941Y = (800)(X) -0.1047Y = (800)(X) 0.6931Y = (800)(X) 0.9300


(more)
See More
Try a College Course Free

Sophia’s self-paced online courses are a great way to save time and money as you earn credits eligible for transfer to over 2,000 colleges and universities.*

Begin Free Trial
No credit card required

25 Sophia partners guarantee credit transfer.

221 Institutions have accepted or given pre-approval for credit transfer.

* The American Council on Education's College Credit Recommendation Service (ACE Credit®) has evaluated and recommended college credit for 20 of Sophia’s online courses. More than 2,000 colleges and universities consider ACE CREDIT recommendations in determining the applicability to their course and degree programs.

Tutorial